Przenoszenie (migracja) strony WWW opartej o Joomla na inny serwer

CMS Joomla to obok WordPressa czy Drupala jedna z najpopularniejszych aplikacji do tworzenia rozbudowanych stron internetowych. Zwykle, gdy mamy już dopracowany portal to samodzielne wstawianie treści jest dziecinnie proste, a autor wpisów nie musi posiadać jakiejkolwiek wiedzy związanej z HTML, PHP czy MySQL. Wystarczy posługiwać się w miarę poprawną polszczyzną:) Natomiast problem może wystąpić przy okazji próby przeniesienia swojej strony na inny serwer (hosting).

Poniżej opiszę jedną z metod przenoszenia witryny internetowej opartej na Joomla 2.5 / 3 na inny serwer. Nie będzie to jednak poradnik typu „step-by-step”, czyli krok po kroku, a jedynie wskazówka jakich narzędzi można użyć, aby bezproblemowo przenieść naszą stronę na inny serwer.

 

Do przeniesienia CMS Joomla z jednego serwera na inny użyjemy dwóch narzędzi:

  • Akeeba Backup – komponent do robienia kompletnej kopii zapasowej (backupu) serwisu
  • Akeeba Kickstart – niewielka aplikacja PHP służąca do przywrócenia backupu już na innym serwerze

 

  1. Robimy kompletną kopię naszej strony

Pobieramy i instalujemy komponent Akeeba Backup dla Joomla. Warto zwrócić uwagę na to, że na stronie producenta są dostępne także inne wersje tego oprogramowania dla różnych CMS czy frameworków. My skupimy się na Joomli. Niestety najnowsza wersja komponenta może nie działać z naszą Joomlą, dlatego musimy wybrać starszą.

 

Pobieranie AkeebaBackup

 

A tak wygląda panel kontrolny tego komponentu po zainstalowaniu w Joomla 2.5.14

 

Panel kontrolny AkeebaBackup

 

Przycisk „Backup” służy do uruchomienia procesu tworzenia kopii zapasowej, która zapisze się jako plik JPA, JPS lub ZIP w folderze administracyjnym komponentu (warto ją potem pobrać na lokalny dysk twardy). Uwaga! Podczas tworzenia pliku nie wolno wyłączać okna przeglądarki internetowej. Operacja tworzenia pliku może potrwać kilka, a nawet więcej minut, w zależności od rozmiaru utworzonego archiwum (kilkadziesiąt megabajtów lub więcej).

 

  1. Przygotowujemy bazę danych na nowym serwerze

Kopia strony internetowej, która została utworzona w poprzednim kroku, oprócz plików odpowiadających za funkcjonowanie serwisu, zawiera także treść zlokalizowaną w tabelach bazy danych. W związku z tym, już nie musimy oddzielnie robić backupu bazy danych MySQL. Wszystkie te czynności wykona za nas komponent Akeeba Backup.

Jedyne co musimy zrobić na naszym nowym serwerze to utworzenie nowej pustej bazy danych oraz jej użytkownika. Zapisujemy nazwę użytkownika, hasło, nazwę bazy danych i host (najczęściej serwer lokalny, czyli „localhost”).

 

  1. „Rozpakowanie” strony na nowym serwerze

Plik kopii strony internetowej utworzony w pierwszym kroku (na starym serwerze) i pobrany na lokalny dysk twardy, teraz kopiujemy do katalogu głównego naszego nowego serwera. Obok niej umieszczamy w tym samym katalogu aplikację Akeeba Kickstart*, która w zautomatyzowany sposób „rozpakuje” wszystkie dane z pliku kopii strony, a także umożliwi dopasowanie z nową bazą danych – będziemy poproszeni o wpisanie parametrów naszej bazy (host, użytkownik, hasło, nazwa bazy).

Podobnie jak w przypadku komponentu do tworzenia backupu (krok 1), także i w przypadku Akeeba Kickstart niewykluczone, że będziemy potrzebowali starszej wersji.

 

Pobieranie Akeeba Kickstart

 

*Pobrany na lokalny dysk twardy plik programu w formacie ZIP należy rozpakować do folderu. Na nowy serwer nie musimy wysyłać całej jego zawartości. Możemy się ograniczyć do niewielkiego pliku PHP o nazwie kickstart.php i polskiego tłumaczenia.

 

Struktura plików Akeeba Kickstart

 

  1. Uruchomienie strony na nowym serwerze

Ostatnim krokiem jest wpisanie do okna przeglądarki internetowej adresu wg schematu:

http://nasza_nowa_strona.pl/kickstart.php

Ta czynność pozwoli na uruchomienie procedury „przywracania” naszej strony internetowej na nowym serwerze. Po zakończeniu zostaniemy poproszeni o usunięcie plików, które nie będą nam już potrzebne do funkcjonowania strony.

 

To wszystko. Zachęcamy do przeczytania dokumentacji obu przedstawionych tutaj narzędzi. Zapraszam do komentowania wpisu.

Usługi informatyczne - cała Polska


Dodano

Słowa kluczowe:

0
0
votes
Article Rating
Subscribe

Powiadom o

guest



2 komentarzy


najstarszy

najnowszy
oceniany

Inline Feedbacks
View all comments

Jacek

Powinienem przeczytać to 7 lat temu. Przenoszenie joomla potrzebne mi co roku, z że się tego boję to mam straszne zaległości, a strona wygląda archaicznie. Dziękuję za pomoc.